Fusion 360 Toplu Laboratuvar Kurulumu Adımları

Bu sayfa laboratuvar ortamında toplu kurulum ve güncellemelerden sorumlu olan eğitimciler ve BT yöneticileri içindir. Özellikle DeepFreeze gibi yazılımların kullanıldığı ve güncellemelerin kontrollü bir şekilde yapılmak istendiği çok bilgisayarlı ortamlarda, Fusion 360 için toplu laboratuvar kurulum paketi önerilmektedir. Bireysel kurulum paketi kullanıldığı takdirde, DeepFreeze nedeniyle otomatik Fusion 360 güncellemeleri mümkün olamayacaktır. (bkz: Fusion 360 Güncellemeleri)

Aşağıda “Eğitim Kurumları için Fusion 360” adlı kurulum paketi ile laboratuvar kurulum ve güncellemelerinin nasıl yapıldığı anlatılmaktadır.


A) Autodesk Eğitim Hesabınızı Oluşturmak ve Doğrulamak

İlk olarak, Autodesk Eğitim Hesabı Açma ve Fusion 360 Kurulumu  sayfasının A)  ve B) aşamalarında yer alan 1 ila 13 arasındaki adımları tamamlayarak Autodesk eğitim hesabınızı oluşturun, kimliğinizi doğrulayın ve Fusion 360’a erişim elde edin.

ÖNEMLİ: Rolünüzü Eğitimci veya BT Okul Yöneticisi olarak seçin ve 7 nolu adımda, “Kişisel Kullanım ve Eğitim Kurumuna Dağıtım” seçeneğini işaretleyin.

 


B) Yeni Kurulum Yapmak

14. Kurulum yapılacak bilgisayarlarda DeepFreeze ve benzeri uygulamaları devre dışı bırakın.

15. Windows tabanlı bilgisayarlar içi aşağıdaki linke tıklayın ve “Fusion Admin Install.exe” dosyasını indirin.

Link: https://dl.appstreaming.autodesk.com/production/installers/Fusion%20360%20Admin%20Install.exe

16. Bu dosyayı laboratuvarda kurulum yapılacak tüm bilgisayarlara dağıtın ve her birinde yönetici hakları ile çalıştırın.

17. Kurulum tamamlandığında Fusion 360 kendliğinden açılacaktır. Fusion 360’a giriş yapmak için yukarıdaki A) başlığında oluşturduğunuz kendi hesabınızı kullanın.

18. Fusion 360 çalışır duruma geldikten sonra, hesabınızdan çıkış yapın (log out) ve Fusion 360’ı kapatın. DeepFreeze ve benzerlerini ancak bunu yaptıktan sonra devreye alın. Aksi halde Fusion 360 hep sizin hesabınız ile açılacaktır.

ÖNEMLİ: Fusion 360’ı kullanabilmek için, her bir öğrencinin ve eğitimcinin  Autodesk Hesabı Açma ve Fusion 360 Kurulumu sayfasında yer alan 1 ila 13 arasındaki adımları tamamlayarak kendi kişisel hesaplarını açmaları ve Fusion 360’a erişim elde etmeleri gerekmektedir.

 


C) Mevcut Bir Fusion 360 Laboratuvar Kurulumunu Güncellemek

19. Mevcut bir Fusion 360 laboratuvar kurulumunu güncellemek için, yukarıda verilen linkten indireceğiniz en yeni kurulum dosyasını bir betik (batch) dosyası ile birlikte çalıştırmak gerekir. Böylece bazı komut satırı parametreleri devreye girecek ve sıfırdan kurulum yerine güncelleme gerçekleşecektir.

20. Güncelleme için şu linkte yer alan batch dosyasını indirin ve güncel kurulum dosyası ile birlikte aynı klasöre ekleyerek çalıştırın.

ÖNEMLİ: Güncelleme yerine üstüste kurulum yapıldığı takdirde, sistemde birden fazla Fusion 360 kurulumu aynı anda yer alarak, perfomans sorunlarına neden olacaktır.