Sık Sorulan Sorular: Eğitim Lisansları ve Kurulum Seçenekleri


Autodesk eğitim lisansları profesyonel lisanslardan farklı mıdır?

Eğitim kullanıcılarına sağlanan Autodesk lisansları, teknik açıdan profesyonel lisanslar ile aynıdır. Ancak kullanım şartları açısından, sadece eğitim-öğretim amaçlı olarak kullanılabilir.

Öte yandan, Fusion 360 -diğer ürünlerden farklı olarak- eğitim topluluğunun yanı sıra hobi kullanıcıları ve startup kuruluşlar için de ücretsizdir.

Autodesk eğitim lisanslarının süresi ne kadardır?

Autodesk, öğrencilere öğrenim hayatı boyunca, eğitimcilere ise meslek hayatları boyunca ücretsiz yazılım erişimi sağlamayı amaçlamaktadır.

Bireysel lisans edinmek isteyen öğrenciler ve eğitimciler, yılda bir kere kimlik beyan edip uygunluklarını doğrulayarak, tüm yazılımlara ücretsiz erişimlerini sürdürebilirler.

Kurumsal eğitim lisansları (laboratuvarlara kurulan yazılımlar için lisans süresi 3 yıldır. Ancak bu süre sadece söz konusu sürüm için geçerlidir (örneğin AutoCAD 2019). Ürünün yeni bir sürümü indirildiğinde, kurumsal eğitim lisansının 3 yıllık süresi sıfırdan başlayacaktır.

Eğitim lisanslarına erişmek için kimlik doğrulama gerekiyor mu?

2020 itibarı ile Autodesk Eğitim lisanslarına ücretsiz erişim edinmek isteyen öğrenciler ve eğitimciler için kimlik doğrulama adımı devreye girmiştir. Bu konuyla ilgili sık sorulan sorular ve yanıtları şu sayfadadır.


Fusion 360 için eğitim lisansı nasıl edinilir?

Diğer tüm Autodesk ürünleri gibi, Fusion 360 da tüm öğrenciler, öğretmenler ve eğitim kurumları için ücretsizdir.

Öğrenci, eğitimci veya bilgi sistemleri yöneticisi olsun, Fusion 360 kullanmak isteyen her eğitim kurumu mensubunun önce kendi ücretsiz Fusion 360 eğitim lisansını alması gerekmektedir.

Fusion 360, bilgisayara değil kullanıcıya lisanslanır. Böylece bir kullanıcı, Fusion 360 kurulu herhangi bir bilgisayardan, web tarayıcıdan veya mobil cihazdan kendi hesabı ile giriş yaparak, kendine veya dahil olduğu gruplara ait tüm projelere ve tasarımlara erişebilir.

Fusion 360 nasıl kurulur?

Bulut tabanlı bir platform olsa da, Fusion 360’ın Windows ve Mac bilgisayarlara kurulabilen bir masaüstü bileşeni vardır.

Fusion 360 iki farklı kurulum seçeneği sunmaktadır: Bireysel kurulum ve laboratuvar kurulumu

Bireysel kurulum

Fusion 360 web sitesinden yapılan standart kurulumdur.

Bireysel kurulumda, kurulum paketi her bilgisayar için ayrı ayrı indirilecektir.

Türkçe adım adım kurulum kılavuzu: Fusion 360 Kurulumu

Güncellemeler: Fusion 360 için gelen yazılım güncellemeleri otomatik olarak gerçekleşecektir.

Laboratuvar kurulumu

Çok sayıda bilgisayarın bulunduğu bilgisayar laboratuvarları için önerilen yöntemdir. Bir kez indirilen Fusion 360 kurulum paketi, tüm bilgisayarlara elle veya bir yazılım dağıtım sistemi ile dağıtılarak kurulum gerçekleştirilir.

Türkçe adım adım kurulum kılavuzu: Fusion 360 Toplu Laboratuvar Kurulumu

Güncellemeler: Fusion 360’ın otomatik güncelleme özelliği, laboratuvar kurulumunda devre dışıdır. Fusion 360’a önemli bir güncelleme geldiğinde, güncellemenin tüm bilgisayarlara elle veya bir yazılım dağıtım sistemi ile yapılması gerekmektedir.

Not 1: İstendiği takdirde, bir laboratuvardaki tüm bilgisayarlara tek tek bireysel kurulum da yapılabilir.

Not 2: Kurulum yöntemi ister bireysel ister laboratuvar olsun, her kullanıcının kendi bireysel Autodesk eğitim hesabını açması ve Fusion 360 için ücretsiz eğitim lisansını alması gerekmektedir. Yukarıda belirtildiği üzere, Fusion 360 lisansı bilgisayara değil, kullanıcıya aittir.