Fusion 360 Eğitim Hesabı Açma ve Kurulum Adımları

Aşağıdaki kılavuz Fusion 360 eğitim lisansının nasıl alınacağını ve kişisel bilgisayara nasıl kurulacağını adım adım anlatmaktadır.
(Laboratuvarda gerçekleştirilecek toplu kurulumlar için şu sayfaya gidiniz.)


1. Kayıt işlemine aşağıdaki adresten bir Autodesk eğitim hesabı oluşturarak başlayın:

www.autodesk.com/products/fusion-360/students-teachers-educators

2. “Country of Educational Institution” (Ülke) alanında Türkiye’yi seçin.

“Educational role” (Rol) alanında uygun profili seçin: Student (Öğrenci), Educator (Eğitimci), IT Administrator (BT Uzmanı) veya Mentör

Okuduğunuz veya görev yaptığınız eğitim kurumunun türünü seçin: High School / Secondary (Ortaöğretim), veya University / Post-Secondary (Yükseköğretim)

Öğrenci iseniz, “Date of Birth” alanına doğum tarihinizi girin (13 yaş veya üstüne denk gelen bir tarih girilmelidir).

3. Ad, soyad ve e-posta adresi bilgilerinizi girin ve Autodesk hesabınız için bir şifre belirleyin.

Size ait herhangi bir e-posta adresi ile kayıt olabilirsiniz. Ancak eğer “Generative Design” erişimi istiyorsanız, bu yeni teknolojiyi kullanabilmek için üniversite e-posta adresiniz ile kaydolmanız gerekir.

Onay kutucuğunu seçin ve “Create Account” düğmesine tıklayın.

4. Yukarıdaki adımları tamamladığınızda, kayıtta kullandığınız e-posta adresinize doğrulama mesajı gönderilecektir. Bu mesajın içinde yer alan linke tıklayarak e-posta adresinizi doğrulayın.

Ardından ekranda “Account Verified (Hesap Doğrulandı)” mesajını göreceksiniz.

        

5. Son olarak okulunuzun adını girin (yazmaya başladığınızda ad ekranda belirecektir).

Ardından branşınızı seçin. Son olarak bu okula ne zaman başladığınızı ve ne zaman mezun olacağınızı girin.

Eğer Eğitimci profili seçtiyseniz, erişmek istediğiniz lisans türünü de belirtmeniz gerekir (Daha sonra değiştirilemez).

  • Personal use only: Sadece bireysel eğitim lisanslarına erişim
  • Personal use and Educational Institution Deployment: Hem bireysel lisanslara, hem de kurumunuz için çoklu kurulum lisanslarına erişim seçeneği.

Bu adımları tamamladığınızda ekranda “Account set (Hesap açıldı)” mesajını göreceksiniz. Artık Autodesk Fusion 360 ve diğer onlarca profesyonel tasarım ve mühendislik yazılımına ücretsiz olarak erişebilirsiniz..

6. ÖNEMLİ: Yeni hesabınız ile Fusion 360 lisansına erişmek için ikinci aşamada tek adımlık ERİŞİM işlemini gerçekleştirin. Sadece turuncu “GET ACCESS” düğmesine tıklamanız yeterlidir.

7. Ardından üçüncü aşamaya geçerek Fusion 360’ı bilgisayarınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.

       

8. Karşınıza “protect your account (hesabınızı koruyun)” başlıklı iki adımlı kimlik doğrulama sayfası gelecektir. En alttaki “REMIND ME LATER” (Sonra hatırlat) seçeneğine tıklayarak bu işlemi isterseniz daha sonra tamamlamayı seçebilirsiniz.

9. Kurulumun ardından Fusion 360’ı ilk defa çalıştırdığınızda, yeni hesabınız ile giriş yapın.

10. Şimdi Fusion 360 için bir takım oluşturmanız gerekir (İçinde sadece siz olsanız bile!) Daha sonra başka takımlara da dahil olabilirsiniz. Bu aşamada oluşturmak istediğiniz takımın adını girin. Bu, kendi adınız veya “A Robot Takımı” gibi bir ortak proje adı olabilir.

10. Bu aşamada veri toplama seçenekleri ile ilgili bir bilgilendirme ekranı çıkar. Bu seçenekleri nereden değiştireceğinizi öğrenip “Continue” (İlerle) düğmesine tıklayın.

10. Yazılım ilk olarak 30 günlük deneme (Trial) modunda açılacaktır. Sağr üstteki “Subscribe Now” düğmesine basarak ücretsiz abonelik işlemini başlatın.

Sonraki adımda ürünü hangi branşta kullanmak istediğinizi seçin. Bu bilgi size daha uygun öğrenme içeriklerini göstermek için gereklidir.

       

11. Ardından “Buy Now (Satın Al)” ekranına geleceksiniz. Burada önce alttaki “See if you qualify for free use (Ücretsiz kullanıma uygunluğunuzu görün)” linkine tıklayın.

Karşınıza çıkan ekranda; eğer Startup firma kullanıcısı iseniz “Commercial use”, eğer hobi amaçlı kullanıcı iseniz “Non-commercial use”, eğer öğrenci veya eğitimci iseniz “Educational use”, seçeneğini seçin.

       

12. “Educational use” düğmesini seçtikten sonra  yazılım size eğitim kullanımı için kayıt olmanızı tekrar hatırlatacaktır (yukarıda anlatılan tek adımlık kayıt işlemi). Eğer yukarıda tamamladıysanız “Continue” linline tıklayın.

13. Tebrikler! Kurulum işlemini tamamladınız. Verilen lisans ilk etapta 1 yıllıktır, ancak eğitim/öğretim hayatınız boyunca ücretsiz olarak yenileyebilirsiniz. Autodesk bir-kaç saat içinde işlemi tamamlayarak eğitim lisansınızı aktive edecektir. Bu süre zarfında yazılımı deneme modunda kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer aynı gün içinde lisansınız aktive olmadıysa Fusion 360’ı yeniden başlatmayı deneyin. Bu da işe yaramazsa www.autodesk.com/education/support adresinden destek alabilirsiniz.

Şimdi, tasarimveteknik.com/ogrenme sayfasında Fusion 360’ı kolayca öğrenebileceğiniz, Türkçe ve İngilizce dillerinde hazırlanmış ücretsiz öğrenme kaynaklarını inceleyebilirsiniz. Başarılar dileriz!