Autodesk Eğitim Hesabı Açma ve Fusion 360 Kurulumu

Aşağıdaki kılavuz bir Autodesk eğitim hesabının nasıl açılacağını ve Fusion 360 bireysel kurulumunun nasıl yapılacağını adım adım anlatmaktadır. (Laboratuvarda gerçekleştirilecek toplu Fusion 360 kurulumları için şu sayfaya gidiniz.)

Fusion 360’ı kullanmaya başlamak için aşağıdaki beş ana aşamayı tamamlamanız gerekmektedir. Normal koşullarda bu işlemlerin tamamı 15 dakikadan daha kısa sürede tamamlanabilmektedir.

A) Autodesk Hesabınızı Oluşturmak

B) Öğrenci/Eğitimci Kimliğinizi Doğrulamak

C) Hesabınız İçin Fusion 360 Lisans Erişimi Almak

D) Yazılımı Bilgisayarınıza Kurmak

E) Fusion 360’a İlk Giriş ve Takım Ayarları

Ek 1: İki Adımlı Doğrulama Ayarları

Ek 2: Okul Adı Eklemek


A) Autodesk Hesabınızı Oluşturmak

1. Kayıt işlemine aşağıdaki adreste bir Autodesk hesabı oluşturarak başlayın. Daha önce hesap açmadıysanız, “ŞİMDİ BAŞLAYIN” düğmesine basın.

www.autodesk.com.tr/education/edu-software/

2. Daha önce hesap açmadıysanız, “HESAP OLUŞTUR” linkine tıklayın. Zaten bir Autodesk hesabınız varsa giriş yapabilirsiniz.

3. Yeni hesap oluşturma için çıkan formda “Ülke” alanında Türkiye’yi seçin.

“Eğitimdeki rolü” alanında uygun profili seçin: “Öğrenci”, “Eğitimci”, “Okul BT Uzmanı” veya “Tasarım Yarışması Akıl Hocası”

Okuduğunuz veya görev yaptığınız eğitim kurumunun türünü seçin: “Lise / Ortaokul” , veya “Üniversite / Yükseköğretim”

Öğrenci iseniz, doğum tarihinizi girin (13 yaş veya üstüne denk gelen bir tarih girilmelidir).

4. Ad, soyad ve e-posta adresi bilgilerinizi girin ve Autodesk hesabınız için bir şifre belirleyin.

Önemli: Girdiğiniz ad ve soyadın, daha sonra kimlik doğrulama için göndereceğiniz belgedeki ile birebir aynı olmasına dikkat edin. Aksi halde kimlik doğrulama işleminiz başarısız olacaktır. 

Size ait herhangi bir e-posta adresi ile kayıt olabilirsiniz. Okulunuzun verdiği veya kişisel e-posta adresinizi kullanabilirsiniz.

Onay kutucuğunu seçin ve “HESAP OLUŞTUR” düğmesine tıklayın.

5. Yukarıdaki adımları tamamladığınızda, kayıtta kullandığınız e-posta adresinize doğrulama mesajı gönderilecektir. Bu mesajın içinde yer alan linke tıklayarak e-posta adresinizi doğrulayın.

Ardından ekranda “Hesap Doğrulandı” mesajını göreceksiniz.

         

6. Bu adımda okulunuzun adını girin. Yazmaya başladığınızda ad ekranda belirecektir. Eğer okulunuzun adı listede çıkmazsa “Okulumu bulamadım seçeneğini tıklayıp, Ek 2) Okul Adı Eklemek aşamasındaki adımları takip ederek okulunuzun sisteme eklenmesini talep edebilirsiniz.

7. Branşınızı seçin. Makine, mekatronik, endüstri, elektronik ve benzeri mühendislik dalları için “Ürün Tasarımı ve İmalatı” seçeneği uygundur. 

ÖĞRENCİLER İÇİN : Son olarak bu okula ne zaman başladığınızı ve tahminen ne zaman mezun olacağınızı girin (istatistik amaçlıdır).

EĞİTİMCİLER VE BT YÖNETİCİLERİ İÇİN : Eğer Eğitimci veya Okul BT Yöneticisi rolü seçtiyseniz, erişmek istediğiniz lisans türünü de belirtmeniz gerekir (Daha sonra değiştirilemez).

  • Sadece Kişisel Kullanım: Sadece bireysel eğitim lisanslarına erişim
  • Kişisel Kullanım ve Eğitim Kurumuna Dağıtım: Hem bireysel lisanslara, hem de kurumunuzun laboratuvarları için çoklu kurulum lisanslarına erişim seçeneği.

 

8. Bu adımları tamamladığınızda ekranda “Hesap ayarlandı” mesajını göreceksiniz. Artık Autodesk Fusion 360 ve diğer onlarca profesyonel tasarım ve mühendislik yazılımına ücretsiz olarak erişmek üzeresiniz.


B) Öğrenci/Eğitimci Kimliğinizi Doğrulamak

9. Autodesk eğitim lisanslarına ücretsiz erişim edinmek isteyen öğrencilerin ve eğitimcilerin bir belge ile kimliklerini doğrulaması gerekmektedir. Doğrulama süreci hakkında daha detaylı bilgi şu sayfada mevcuttur.

10. Yukarıdaki adımlarda girmiş olduğunuz ad ve eğitim kurumu bilgilerini tekrar kontrol edin. Buraya girilen bilgiler ile sağlayacağınız belgedeki bilgilerin birbirini tutması gerekmektedir. Aksi halde başvurunuz geri çevrilecektir.

11. Bu adımda öğrenci/eğitimci olduğunuzu kanıtlayan bir belgeyi yükleyin. Mutlaka tarih içermesi gereken bu belge şunlardan biri olabilir:

  • Öğrenciler için şunlardan biri : Kayıt veya ücret makbuzu, not dökümü (transkript), okul tarafından verilen onay belgesi, okul kimliği, e-devlet sitesinden alınan öğrencilik belgesi.
  • Eğitimciler için şunlardan biri : Okulun web sitesindeki personel sayfasının ekran çıktısı (URL adresi görünür olmalı), okul tarafından verilen onay belgesi, e-devlet veya MEBBİS’den alınan görev belgesi,

Önemli:  Yüklenecek belgenin mutlaka güncel tarih içermesi gerekmektedir.

12. Belgeyi yükledikten sonra başvurunuz SheerID firması tarafından değerlendirilecek ve kısa süre içinde yanıt verilecektir. Başvurunuz olumlu yanıtlandığında aşağıdaki gibi bir onay e-posta mesajı alacaksınız. Eğer başvurunuz hatalı olduğuna inandığınız bir şekilde geri çevrilirse, lütfen bize e-posta ile ulaşın


Bu aşamaya geldiktan sonra istediğiniz Autodesk ürününün lisansına ve kurulum dosyalarına erişebilirsiniz. Bu süreç aşağıda Fusion 360 örneği ile anlatılmaktadır.

C) Hesabınız İçin Fusion 360 Lisans Erişimi Almak

13. Yeni hesabınız ile Fusion 360 lisansına erişmek için bu aşamada tek adımlık erişim işlemini gerçekleştirin. Fusion 360 kutucuğunda önce Ürünü Al ardından ERİŞİM düğmelerine tıklayın.

Not: Eriştiğiniz tüm lisansları ve kullanım durumunuzu daha sonra Autodesk Account sayfasından yönetebilirsiniz.


D) Yazılımı Bilgisayarınıza Kurmak

14. Sonraki aşamaya geçerek Fusion 360’ı bilgisayarınıza indirin ve kurulumu tamamlayın

(Zaten Fusion 360 kurulmuş olan bir bilgisayara kendi hesabınız ile giriş yapacaksanız, bu adımı atlayabilirsiniz)


E) Fusion 360’a İlk Giriş ve Takım Ayarları

15. İlk önce karşınıza “Hesabınızı koruyun” başlıklı iki adımlı kimlik doğrulama ayarları gelecektir. En alttaki “DAHA SONRA HATIRLAT” seçeneğine tıklayarak bu işlemi daha sonra tamamlamayı seçin.

16. Kurulumun ardından Fusion 360’ı ilk defa çalıştırdığınızda, yeni hesabınız ile giriş yapın.

17. Şimdi bulut üzerinde projelerinizin yer alacağı bir takım alanı oluşturmanız gerekir (Takımın içinde sadece siz olsanız bile!).

Daha sonra başka takımlara da katılabilirsiniz. Bu aşamada “Create a Team” seçeneğini tıklayıp oluşturmak istediğiniz takımın adını girin. Bu, kendi adınız veya “ABC Robot Takımı” gibi bir ortak proje adı olabilir.

18. Ortak bir e-posta alanına sahip olan kurumsal kullanıcılar birbirlerinin takım alanlarını araştırıp katılma isteği gönderebilirler. Eğer okulunuzun verdiği eposta adresini kullanıyorsanız bunu siz de yapabilirsiniz. Eğer hotmail, gmail gibi herkese açık bir eposta platformu kullanıyorsanız bu aşamada başka takımları göremezsiniz.

19. Takım alanınız oluşturuldu. Daha sonra Fusion 360 ekranının sol üst köşesine tıklayarak başka takımlara da katılabilir ve dahil olduğunuz takımlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

20. Bu aşamada anonim veri toplama seçenekleri ile ilgili bir bilgilendirme ekranı çıkar. Bu seçenekleri daha sonra Preferences (Tercihler) menüsünden değiştirebilirsiniz. “Continue (İlerle)” düğmesine tıklayın.


 

21. Tebrikler! Kurulum işlemini tamamladınız. Verilen lisans ilk etapta 1 yıllıktır, ancak eğitim/öğretim hayatınız boyunca her yıl ücretsiz olarak yenileyebilirsiniz.

Lisansınız aktive olmuş ise, program penceresinin sol-üst kısmında “Autodesk Fusion 360 (Education Licence)” yazısını göreceksiniz.

Bu adımların tamamını uygulamanıza rağmen eğitim lisansınız aktive olmadıysa, bize e-posta ile ulaşın.

Şimdi, tasarimveteknik.com/ogrenme sayfasına giderek, Fusion 360’ı kolayca öğrenebileceğiniz, Türkçe ve İngilizce dillerinde hazırlanmış ücretsiz öğrenme kaynaklarını inceleyebilirsiniz. Başarılar dileriz!

 


Ek 1) İki Adımlı Doğrulama Ayarları

22. Eğer iki adımlı doğrulama kullanmak isterseniz, accounts.autodesk.com sitesinden profilize girip, güvenlik ayarları menüsünden tercihinizi değiştirebilirsiniz.

23. İki Adımlı Doğrulama iki farklı yöntemle yapılabilir: Akıllı telefonlar için ücretsiz “Duo Mobile” uygulaması ile veya SMS yolu ile.

Eğer Duo Mobile kullanmak isterseniz, önce ücretsiz uygulamayı akıllı telefonunuza yükleyin. Ardından Autodesk Account sayfasında size özel olarak üretilen kare kodu telefonunuzdaki Duo Mobile uygulaması ile okutun. Böylece telefonunuz ile Autodesk hesabınız arasında bağlantı kurulmuş olacaktır.

Ek 2) Okul Adı Eklemek

Okuduğunuz veya çalıştığınız eğitim kurumunun adını sistemde bulamıyorsanız, okulunuzun listeye eklenmesini talep edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin.

24. Okulunuzun adı olası farklı yazım şekillerini denemenize rağmen listede belirmiyorsa, “Okulumu bulamadım” linkine tıklayın.

25. Önce okulunuzun web sitesinin adresini girin, yine bulunamazsa “Okul ismi” alanına ismini yazın. Eğer okulunuz listede varsa, “Uygun Olan Okullar” başlığının altında ismi belirecektir. Okulun üstüne tıklayarak doğrulama sürecine devam edin. Eğer okulunuz listeye henüz dahil olmamışsa, aşağıdaki gibi “Hiçbiri” yazısı çıkacaktır. O zaman okulu adını göndermek için “Talebinizi tamamlayın” linkini tıklayın.

26. İsim, Soyadı ve e-posta bilgilerinizi girerek formu gönderin. Aşağıdaki gibi bir teyit ekranı göreceksiniz.