Fusion 360 Eğitim Hesabı Açma ve Bireysel Kurulum Adımları

Aşağıdaki kılavuz Fusion 360 eğitim lisansının nasıl alınacağını ve kişisel bilgisayara nasıl kurulacağını adım adım anlatmaktadır.
(Laboratuvarda gerçekleştirilecek toplu kurulumlar için şu sayfaya gidiniz.)

Fusion 360’ı kullanmaya başlamak için aşağıdaki beş ana aşamayı tamamlamanız gerekmektedir. Normal koşullarda bu işlemlerin tamamı 10 dakikadan daha kısa sürede tamamlanabilmektedir.

A) Autodesk Eğitim Hesabınızı Oluşturmak

B) Öğrenci/Eğitimci Kimliğinizi Doğrulamak

C) Hesabınız İçin Fusion 360 Lisans Erişimi Almak

D) Yazılımı Bilgisayarınıza Kurmak

E) Fusion 360’a İlk Giriş ve Takım Ayarları

F) Fusion 360 Hesabınızı Ücretsiz Eğitim Kullanımı İçin Aktive etmek

Ek 1: İki Adımlı Doğrulama Ayarları

Ek 2: Okul Adı Eklemek


A) Autodesk Eğitim Hesabınızı Oluşturmak

1. Kayıt işlemine aşağıdaki adreste bir Autodesk eğitim hesabı oluşturarak başlayın. Daha önce hesap açmadıysanız, sağdaki düğmeden “HESAP OLUŞTUR” işlemini seçin.

www.autodesk.com.tr/products/fusion-360/students-teachers-educators

2. “Ülke” alanında Türkiye’yi seçin.

“Eğitimdeki rolü” alanında uygun profili seçin: “Öğrenci”, “Eğitimci”, “Okul BT Uzmanı” veya “Tasarım Yarışması Akıl Hocası”

Okuduğunuz veya görev yaptığınız eğitim kurumunun türünü seçin: “Lise / Ortaokul” , veya “Üniversite / Yükseköğretim”

Öğrenci iseniz, doğum tarihinizi girin (13 yaş veya üstüne denk gelen bir tarih girilmelidir).

3. Ad, soyad ve e-posta adresi bilgilerinizi girin ve Autodesk hesabınız için bir şifre belirleyin.

Size ait herhangi bir e-posta adresi ile kayıt olabilirsiniz. Ancak eğer Fusion 360 içinden “Generative Design” erişimi de istiyorsanız, bu yeni teknolojiyi kullanabilmek için üniversite e-posta adresiniz ile kaydolmanız gerekir.

Onay kutucuğunu seçin ve “HESAP OLUŞTUR” düğmesine tıklayın.

4. Yukarıdaki adımları tamamladığınızda, kayıtta kullandığınız e-posta adresinize doğrulama mesajı gönderilecektir. Bu mesajın içinde yer alan linke tıklayarak e-posta adresinizi doğrulayın.

Ardından ekranda “Hesap Doğrulandı” mesajını göreceksiniz.

        

5. Bu adımda okulunuzun adını girin. Yazmaya başladığınızda ad ekranda belirecektir. Eğer okulunuzun adı listede çıkmazsa “Okulumu bulamadım seçeneğini tıklayıp, Ek 2) Okul Adı Eklemek aşamasındaki adımları takip ederek okulunuzun sisteme eklenmesini talep edebilirsiniz.

6. Branşınızı seçin. Makine, mekatronik, endüstri, elektronik ve benzeri mühendislik dalları için “Ürün Tasarımı ve İmalatı” seçeneği uygundur. 

ÖĞRENCİLER İÇİN : Son olarak bu okula ne zaman başladığınızı ve tahminen ne zaman mezun olacağınızı girin (istatistik amaçlıdır).

EĞİTİMCİLER İÇİN : Eğer Eğitimci veya Okul BT Yöneticisi rolü seçtiyseniz, erişmek istediğiniz lisans türünü de belirtmeniz gerekir (Daha sonra değiştirilemez).

  • Personal use only: Sadece bireysel eğitim lisanslarına erişim
  • Personal use and Educational Institution Deployment: Hem bireysel lisanslara, hem de kurumunuz için çoklu kurulum lisanslarına erişim seçeneği.

Bu adımları tamamladığınızda ekranda “Hesap ayarlandı” mesajını göreceksiniz. Artık Autodesk Fusion 360 ve diğer onlarca profesyonel tasarım ve mühendislik yazılımına ücretsiz olarak erişebilirsiniz.


B) Öğrenci/Eğitimci Kimliğinizi Doğrulamak

7. Autodesk eğitim lisanslarına ücretsiz erişim edinmek isteyen öğrencilerin ve eğitimcilerin bir belge ile kimliklerini doğrulaması gerekmektedir. Doğrulama süreci hakkında daha detaylı bilgi şu sayfada mevcuttur.

8. Yukarıdaki adımlarda girmiş olduğunuz ad ve eğitim kurumu bilgilerini tekrar kontrol edin. Buraya girilen bilgiler ile sağlayacağınız belgedeki bilgilerin birbirini tutması gerekmektedir. Aksi halde başvurunuz geri çevrilecektir.

9. Bu adımda öğrenci/eğitimci olduğunuzu kanıtlayan bir belgeyi yükleyin. Mutlaka tarih içermesi gereken bu belge şunlardan biri olabilir:

  • Öğrenciler için şunlardan biri : Kayıt veya ücret makbuzu, not dökümü (transkript), okul tarafından verilen onay belgesi, okul kimliği, e-devlet sitesinden alınan öğrencilik belgesi. 
  • Eğitimciler için şunlardan biri : Okulun web sitesindeki personel sayfasının linki, okul tarafından verilen onay belgesi, e-devlet veya MEBBİS’den alınan görev belgesi,

Önemli:  Yüklenecek belgenin mutlaka tarih bilgisi içermesi gerekmektedir.

10. Belgeyi yükledikten sonra başvurunuz SheerID firması tarafından değerlendirilecek ve kısa sürede yanıt verilecektir. Eğer başvurunuz hatalı olduğuna inandığınız bir şekilde geri çevrilirse lütfen bize e-posta ile ulaşın


C) Hesabınız İçin Fusion 360 Lisans Erişimi Almak

11. Yeni hesabınız ile Fusion 360 lisansına erişmek için bu aşamada tek adımlık ERİŞİM işlemini gerçekleştirin. Sadece turuncu “ERİŞİM ELDE EDİN” düğmesine tıklamanız yeterlidir.


D) Yazılımı Bilgisayarınıza Kurmak

12. Sonraki aşamaya geçerek Fusion 360’ı bilgisayarınıza indirin ve kurulumu tamamlayın

(Zaten Fusion 360 kurulu bir bilgisayara kendi hesabınız ile giriş yapacaksanız bu adımı atlayabilirsiniz)


E) Fusion 360’a İlk Giriş ve Takım Ayarları

13. Kurulumun ardından Fusion 360’ı ilk defa çalıştırdığınızda, yeni hesabınız ile giriş yapın.

14. Karşınıza “Hesabınızı koruyun” başlıklı iki adımlı kimlik doğrulama ayarları gelecektir. En alttaki “DAHA SONRA HATIRLAT” seçeneğine tıklayarak bu işlemi daha sonra tamamlamayı seçin.

15. Şimdi bulut üzerinde projelerinizin yer alacağı bir takım alanı oluşturmanız gerekir (Takımın içinde sadece siz olsanız bile!).

Daha sonra başka takımlara da katılabilirsiniz. Bu aşamada “Create a Team” seçeneğini tıklayıp oluşturmak istediğiniz takımın adını girin. Bu, kendi adınız veya “ABC Robot Takımı” gibi bir ortak proje adı olabilir.

16. Ortak bir e-posta alanına sahip olan kurumsal kullanıcılar birbirlerinin takım alanlarını araştırıp katılma isteği gönderebilirler. Eğer okulunuzun verdiği eposta adresini kullanıyorsanız bunu siz de yapabilirsiniz. Eğer hotmail, gmail gibi herkese açık bir eposta platformu kullanıyorsanız bu aşamada başka takımları göremezsiniz.

17. Takım alanınız oluşturuldu. Daha sonra Fusion 360 ekranının sol üst köşesine tıklayarak başka takımlara da katılabilir ve dahil olduğunuz takımlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

18. Bu aşamada anonim veri toplama seçenekleri ile ilgili bir bilgilendirme ekranı çıkar. Bu seçenekleri daha sonra Preferences (Tercihler) menüsünden değiştirebilirsiniz. “Continue (İlerle)” düğmesine tıklayın.


F) Fusion 360 Hesabınızı Ücretsiz Eğitim Kullanımı İçin Aktive etmek

19. Yazılım ilk olarak 30 günlük deneme (Trial) modunda açılacaktır. Sağ üstteki turuncu “Subscribe Now” düğmesine basarak ücretsiz abonelik işlemini başlatın.

20. Ardından “Buy Now (Satın Al)” ekranına geleceksiniz. Burada önce alttaki “Are you a Startup, Non-commercial user or Student? (Startup, Ticari olmayan kullanıcı veya Öğrenci/Eğitimci misiniz?)” linkine tıklayın.

Karşınıza çıkan ekranda “Educational use” seçeneğini seçin.

   

21. “Educational use” düğmesini seçtikten sonra  yazılım size eğitim kullanımı için kayıt olmanız gerektiğini tekrar hatırlatacaktır. Yukarıdaki tüm adımları zaten tamamladığınız için “Continue (Devam Et)” linkine tıklayın.

22. Tebrikler! Kurulum işlemini tamamladınız. Verilen lisans ilk etapta 1 yıllıktır, ancak eğitim/öğretim hayatınız boyunca her yıl ücretsiz olarak yenileyebilirsiniz.

Autodesk kısa süre içinde eğitim lisansınızı aktive edecektir. Bu süre zarfında yazılımı deneme modunda kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer aynı gün içinde lisansınız aktive olmadıysa Fusion 360’ı yeniden başlatmayı deneyin. Lisansınız aktive olduğunda program penceresinin sol-üst kısmında “Autodesk Fusion 360 (Education Licence)” yazısını göreceksiniz.

Bu da işe yaramazsa iletisim(et)tasarimveteknik.com e-posta adresinden bize ulaşın.

Şimdi, tasarimveteknik.com/ogrenme sayfasına giderek, Fusion 360’ı kolayca öğrenebileceğiniz, Türkçe ve İngilizce dillerinde hazırlanmış ücretsiz öğrenme kaynaklarını inceleyebilirsiniz. Başarılar dileriz!


Ek 1) İki Adımlı Doğrulama Ayarları

23. Eğer iki adımlı doğrulama kullanmak isterseniz, accounts.autodesk.com sitesinden profilize girip, güvenlik ayarları menüsünden tercihinizi değiştirebilirsiniz.

24. İki Adımlı Doğrulama iki farklı yöntemle yapılabilir: Akıllı telefonlar için ücretsiz “Duo Mobile” uygulaması ile veya SMS yolu ile.

Eğer Duo Mobile kullanmak isterseniz, önce ücretsiz uygulamayı akıllı telefonunuza yükleyin. Ardından Autodesk Account sayfasında size özel olarak üretilen kare kodu telefonunuzdaki Duo Mobile uygulaması ile okutun. Böylece telefonunuz ile Autodesk hesabınız arasında bağlantı kurulmuş olacaktır.

Ek 2) Okul Adı Eklemek

Okuduğunuz veya çalıştığınız eğitim kurumunun adını sistemde bulamıyorsanız, okulunuzun listeye eklenmesini talep edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin.

25. Okulunuzun adı olası farklı yazım şekillerini denemenize rağmen listede belirmiyorsa, “Okulumu bulamadım” linkine tıklayın.

26. Önce okulunuzun web sitesinin adresini girin, yine bulunamazsa “Okul ismi” alanına ismini yazın. Eğer okulunuz listede varsa, “Uygun Olan Okullar” başlığının altında ismi belirecektir. Okulun üstüne tıklayarak doğrulama sürecine devam edin. Eğer okulunuz listeye henüz dahil olmamışsa, aşağıdaki gibi “Hiçbiri” yazısı çıkacaktır. O zaman okulu adını göndermek için “Talebinizi tamamlayın” linkini tıklayın.

27. İsim, Soyadı ve e-posta bilgilerinizi girerek formu gönderin. Aşağıdaki gibi bir teyit ekranı göreceksiniz.