Tasarım ve Mühendislik Araçlarına Ücretsiz Erişim

Sahip olduğu ileri teknoloji ve kapsamlı eğitim programları ile, geleceğin mühendis, tekniker, mimar, tasarımcı ve dijital sanatçılarının yetiştirilmesine katkı sağlayan Autodesk, Türkiye’de eğitime destek olmak ve genç nesillerin yeni teknolojiye erişimini sağlamak amacıyla, profesyonel ürünlerinin tam sürüm akademik lisanslarını eğitim kurumlarına, öğrenci ve öğretmenlere ücretsiz olarak sunmaktadır.

Öğrenciler ve Öğretmenler

Öğrenciler ve öğretmenler, Autodesk Eğitim Topluluğu sitesine kayıt olarak profesyonel Autodesk ürünlerinin tam sürüm bireysel eğitim lisanslarını ve kurulum dosyalarını ediebilirler. Yine bu sitede yer alan linklerden Autodesk öğrenme kaynaklarına erişebilir ve dünyanın dört bir yanındaki öğrenci ve eğitimcilerle temasa geçebilirler.

Eğitim Kurumları

Eğitim kurumları, Autodesk Eğitim Topluluğu sitesine kayıt olarak, Autodesk ürünlerinin tam sürüm kurumsal eğitim lisanslarına erişebilirler. Kuruma ait bilgisayarlarda kullanmak üzere, 1.250 makineye kadar kurulabilen “çoklu bağımsız lisans” ve 3.000 anlık kullanıcıya kadar destekleyen “ağ lisansı” seçenekleri mevcuttur.

Autodesk Bulut Servisleri

Öğrenciler ve öğretmenler, profesyonel yazılımlarının yanı sıra, Autodesk bulut servislerini de eğitim amaçlı olarak ücretsiz kullanabilirler. Bunlar arasında yeni nesil tasarım ve mühendislik platformu Autodesk Fusion 360 ile sunulan bulutta simülasyon ve render araçları ile, yapay zeka destekli tasarım keşif aracı Autodesk Generative Design yer almaktadır.

Eğitim Lisans Tipleri

Autodesk Eğitim Topluluğu sitesinde iki tip lisans bulacaksınız: Öğrenciler ve eğitimciler için sağlanan bireysel eğitim lisansları ile üniversiteler ve okullar için sağlanan kurumsal eğitim lisansları.


Bireysel eğitim lisansları

Öğrenci ve eğitimcilerin kendi bilgisayarları içindir ve en fazla 2 bilgisayara kurulabilir.

Bireysel eğitim lisans edinmek için, öğrenciler ve eğitimciler aşağıdaki adımları takip etmelidir:

Öğrencilerinizin Autodesk ürünlerine erişmesinin daha hızlı bir yolu (YENİ)

Autodesk’in tüm eğitimcilere ücretsiz olarak sağladığı eğitim planı, eğitimcilerin kendi öğrencilerine de lisans erişimi verebileceği şekilde güncellendi. Sınıfınızı bu şekilde hazırladığınızda, öğrencilerinizin ayrıca kimlik belgesi beyan ederek uygunluklarını doğrulamaları gerekmeyecektir. Daha fazla bilgi için: www.tasarimveteknik.com/2021/09/vsos2


Kurumsal eğitim lisansları

Okulun sahip olduğu laboratuvarlar içindir ve sadece eğitimci veya okul BT yöneticisi profiline sahip kullanıcılar tarafından erişilebilir. Autodesk yazılımları iki ayrı kurumsal eğitim lisans tipi mevcuttur:

  • Çoklu bağımsız lisans (Multi seat standalone license):
    Çoklu bağımsız lisans ile aynı seri numarasını kullanarak 1,250 makineye kurulum yapabilirsiniz. Her makinenin aktivasyonu Internet üzerinden arı ayrı yapılır.  İlave lisans sunucusu gerektirmediğinden Bu lisans tipini kullanmanız önerilir.
  •  Network lisansı
    Network lisansı ile 3,000 makineye kadar kurulum yapabilirsiniz ancak bilgisayarlarla aynı yerel ağda yer alan bir Network Lisans Sunucusu kurmanız gerekecektir, çünkü makinelerdeki lisansların aktivasyonu bu yerel lisans sunucusu üzerinden gerçekleşir.

Kurumsal lisans edinmek için, eğitimciler ve BT yöneticileri aşağıdaki adımları takip etmelidir:

  • Autodesk Eğitim Hesabı Açma sayfasında yer alan A) aşamasını tamamlayarak Autodesk eğitim hesabınızı oluşturun ve doğrulayın. Bu hesap ile tüm Autodesk yazılımlarına erişebilirsiniz.
  • ÖNEMLİ NOT: Kurumsal eğitim lisanslarına erişebilmek için 5 nolu adımda “her bireysel hem de kurumsal lisanslara erişim” seçeneğini tıklayın. Bu ayar daha sonra değiştirilemez.
  • www.autodesk.com.tr/education/edu-software sitesinde indirmek istediğiniz yazılımın sayfasına gidin ve size uygun kurumsal lisansı seçin.

Kurumsal akademik lisansların elde edilmesine ilişkin bir makale aşağıdadır:
Makale : Download and Install for Educational Institutions


Uygunluk

Autodesk Eğitim Topluluğu’na katılmak için bir eğitim kurumunda öğrenci veya çalışan olmanız ve Kullanım Şartları’nı kabul etmeniz gerekir.  Daha fazla bilgi (İngilizce)

Autodesk Eğitim Lisanslarına Uygunluğun Doğrulanması

2020 itibarı ile Autodesk Eğitim lisanslarına ücretsiz erişim edinmek isteyen öğrenciler ve eğitimciler için kimlik doğrulama adımı devreye girmiştir. Bu konuyla ilgili sık sorulan sorular ve yanıtları şu sayfadadır.