3B Tasarım ve Mühendislik Araçlarına Ücretsiz Erişim

Sahip olduğu ileri teknoloji ve kapsamlı eğitim programları ile, geleceğin mühendis, tekniker, mimar, tasarımcı ve dijital sanatçılarının yetiştirilmesine katkı sağlayan Autodesk, Türkiye’de eğitime destek olmak ve genç nesillerin yeni teknolojiye erişimini sağlamak amacıyla, profesyonel ürünlerinin tam sürüm akademik lisanslarını eğitim kurumlarına, öğrenci ve öğretmenlere ücretsiz olarak sunmaktadır.

Öğrenciler ve Öğretmenler

Öğrenciler ve öğretmenler, Autodesk Eğitim Topluluğu sitesine kayıt olarak profesyonel Autodesk ürünlerinin tam sürüm öğrenci/öğretmen lisanslarını ve kurulum dosyalarını indirebilirler. Yine bu sitede yer alan linklerden Autodesk öğrenme kaynaklarına erişebilir ve dünyanın dört bir yanındaki öğrenci ve eğitimcilerle temasa geçebilirler.

Eğitim Kurumları

Eğitim kurumları, Autodesk Eğitim Topluluğu sitesine kayıt olarak, Autodesk ürünlerinin kurumsal akademik lisanslarına erişebilirler. Bu site üzerinden Autodesk yazılımlarının tam sürüm akademik lisanslarına ve kurulum dosyalarına erişim sağlanmaktadır. Kuruma ait bilgisayarlarda kullanmak üzere, 1.250 makineye kadar kurulabilen “çoklu bağımsız lisans” ve 3.000 anlık kullanıcıya kadar destekleyen “ağ lisansı” seçenekleri mevcuttur.

Autodesk 360 Bulut Servisleri

Öğrenciler ve öğretmenler, profesyonel yazılımlarının yanı sıra, belirli Autodesk 360 bulut servislerini de eğitim amaçlı olarak ücretsiz kullanabilirler. Bunlar arasında yeni nesil tasarım ve mühendislik platformu Autodesk Fusion 360 ile sunulan bulutta simülasyon ve render araçları ile, yapay zeka destekli tasarım keşif aracı Autodesk Generative Design yer almaktadır.

Akademik Lisans Tipleri

Autodesk Eğitim Topluluğu sitesinde iki tip lisans bulacaksınız: Öğrenciler ve eğitimciler için sağlanan bireysel akademik lisanslar ile üniversiteler, okullar için sağlanan kurumsal akademik lisanslar.

Bireysel akademik lisanslar

Öğrenci ve eğitimcilerin kendi bilgisayarları içindir ve en fazla 2 bilgisayara kurulabilir.

Bireysel akademik lisans edinmek için, öğrenciler ve eğitimciler aşağıdaki adımları takip etmelidir:

Kurumsal akademik lisanslar

Okulun sahip olduğu laboratuvarlar içindir ve sadece eğitimci veya okul BT yöneticisi profiline sahip kullanıcılar tarafından erişilebilir. Autodesk yazılımları iki ayrı kurumsal akademik lisans tipi mevcuttur:

  • Çoklu bağımsız lisans (Multi seat standalone license):
    Çoklu bağımsız lisans ile aynı seri numarasını kullanarak 1,250 makineye kurulum yapabilirsiniz. Her makinenin aktivasyonu Internet üzerinden arı ayrı yapılır.  İlave lisans sunucusu gerektirmediğinden Bu lisans tipini kullanmanız önerilir.
  •  Network lisansı
    Network lisansı ile 3,000 makineye kadar kurulum yapabilirsiniz ancak bilgisayarlarla aynı yerel ağda yer alan bir Network Lisans Sunucusu kurmanız gerekecektir, çünkü makinelerdeki lisansların aktivasyonu bu yerel lisans sunucusu üzerinden gerçekleşir.

Kurumsal lisans edinmek için, eğitimciler ve BT yöneticileri aşağıdaki adımları takip etmelidir:

  • Fusion 360 Eğitim Hesabı Açma ve Bireysel Kurulum Adımları  sayfasında yer alan A) aşamasını tamamlayarak Autodesk eğitim hesabınızı oluşturun ve doğrulayın. Bu hesap ile tüm Autodesk yazılımlarına erişebilirsiniz.
  • ÖNEMLİ NOT: Kurumsal akademik lisanslara erişebilmek için 5 nolu adımda “her bireysel hem de kurumsal lisanslara erişim” seçeneğini tıklayın. Bu ayar daha sonra değiştirilemez.
  • www.autodesk.com/education/free-software sitesinde indirmek istediğiniz yazılımın sayfasına gidin ve size uygun kurumsal lisansı seçin.

Kurumsal akademik lisansların elde edilmesine ilişkin bir makale aşağıdadır:
Makale : Download and Install for Educational Institutions

Uygunluk

Autodesk Eğitim Topluluğu’na katılmak için geçerli Kullanım Şartları’nı (İngilizce) kabul etmeniz ve bunlara uymanız gerekir. Ayrıca bir öğrenci veya akademik çalışan olmalısınız.

Daha fazla bilgi (İngilizce)