ÜRETKEN TASARIM
(GENERATIVE DESIGN)

Tek bir fikirden, yüksek performanslı tasarım alternatiflerini hızla üretin. Üretken tasarımda tek bir çözüm yoktur; birden fazla harika çözüm vardır. Siz sadece ihtiyacınıza en uygun olanı seçersiniz.

Üretken Tasarım Nedir?

Üretken Tasarım (Generative Design), bir tasarım keşif sürecidir. Tasarımcı veya mühendis; performans, uzamsal sınırlar, malzeme, maliyet ve imalat yöntemi gibi parametreler yardımıyla tasarım hedeflerini girer. Bulutun gücünü kullanan yazılım, çözümün bütün olası permütasyonlarını hesaplayarak tasarım alternatifleri üretir. Her iterasyonda sonucu test ederek neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenir.

Üretken tasarım kullanıcıları bu teknolojiyle aşağıdaki gibi karmaşık mühendislik problemlerini çözebilirler:

  • Toplam parça ve bileşen sayısını azaltarak parçaları birleştirmek;
  • Parçaları mümkün olan en etkili hale getirmek için en az malzemeyi kullanarak parça ve bileşenlerin ağırlığını azaltmak;
  • Daha güçlü parça ve bileşenler tasarlayarak performansı artırmak.

Müşteri Öyküleri

General Motors
Airbus
Lightning Motors
NASA JPL

Üretken Tasarıma Nasıl Erişilir?

  • Tüm öğrencilerin ve eğitimcilerin Autodesk Generative Design yazılımına ücretsiz erişimi vardır.
  • Generative Design için öncelikle Fusion 360 erişimi gerekir: Fusion 360 Eğitim Hesabı Açma ve Bireysel Kurulum Adımları
  • Fusion 360 içindeki Generative Design panelinin aktive olması için, Fusion 360 eğitim hesabının bir eğitim kurumundan alınmış e-posta adresi ile ilişkili olması gerekmektedir (*.edu.tr veya *.k12.tr ile biten adresler gibi). Gmail veya Hotmail gibi genel e-posta adreslerine bağlı eğitim hesaplarında Generative Design paneli görünür olmayacaktır.

Fusion 360 eğitim hesabı ile ilişkili e-posta adresini değiştirmek

  • Eğer eğitim hesabı bir genel e-posta adresi üzerinden açılmışsa bile, bunu sonradan değiştirmek mümkündür: https://accounts.autodesk.com sitesinden hesabınıza ilişkin e-posta adresinizi güncelleyebilirsiniz.
  • Genel e-posta adresinizi eğitim kurumunuzdan alınmış adresle değiştirdikten sonra, Fusion 360 hesabınızdan çıkış yapın, Fusion 360’ı kapatıp açın ve yeni eposta adresiniz ile tekrar giriş yapın. Bu işlemden sonra Generative Design panelinin görünür olması gerekir.

Üretken Tasarım Nasıl Öğrenilir?

TÜRKÇE: Autodesk Generative Design Eğitim Serisi (Tasarım ve Teknik)
TÜRKÇE: Eğitim serisi için destekleyici doküman
İNGİLİZCE: Introduction to Generative Design (Autodesk Design Academy)
İNGİLİZCE: Generative Design for Additive Manufacturing (Autodesk Design Academy)