ÜRETKEN TASARIM
(GENERATIVE DESIGN)

Tek bir fikirden, yüksek performanslı tasarım alternatiflerini hızla üretin. Üretken tasarımda tek bir çözüm yoktur; birden fazla harika çözüm vardır. Siz sadece ihtiyacınıza en uygun olanı seçersiniz.

Üretken Tasarım Nedir?

Üretken Tasarım (Generative Design), bir tasarım keşif sürecidir. Tasarımcı veya mühendis; performans, uzamsal sınırlar, malzeme, maliyet ve imalat yöntemi gibi parametreler yardımıyla tasarım hedeflerini girer. Bulutun gücünü kullanan yazılım, çözümün bütün olası permütasyonlarını hesaplayarak tasarım alternatifleri üretir. Her iterasyonda sonucu test ederek neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenir.

Üretken tasarım kullanıcıları bu teknolojiyle aşağıdaki gibi karmaşık mühendislik problemlerini çözebilirler:

  • Toplam parça ve bileşen sayısını azaltarak parçaları birleştirmek;
  • Parçaları mümkün olan en etkili hale getirmek için en az malzemeyi kullanarak parça ve bileşenlerin ağırlığını azaltmak;
  • Daha güçlü parça ve bileşenler tasarlayarak performansı artırmak.

Müşteri Öyküleri

General Motors
Airbus
Lightning Motors
NASA JPL

Üretken Tasarıma Nasıl Erişilir?

  • Tüm öğrencilerin ve eğitimcilerin Autodesk Generative Design eklentisine ücretsiz erişimi vardır.
  • Generative Design için öncelikle Fusion 360 erişimi gerekir: Fusion 360 Eğitim Hesabı Açma ve Bireysel Kurulum Adımları
  • Kimlik doğrulama adımını tamamlayarak ücretsiz aboneliklerini elde eden eğitim kullanıcıları, uygulama ekranının sol üst köşesinde “Fusion 360 (Education License)” ibaresini göreceklerdir. Bunun ardından tüm eklentilere de ücretsiz olarak erişebilirler.
  • Fusion 360 içindeki Generative Design panelinin aktive olması için, uygulama penceresinin sağ üst köşesinde fiş sembolü ile gösterilen “Extensions” menüsüne girerek, Generative Design erişimini etkinleştirmek gerekmektedir.
  • Bunun için mevcut eklentiler listesinden Generative Design seçilir ve sağ alttaki Purchase düğmesine tıklanır. Ticari kullanıcılar bu işlemi bulut kredisi satın alarak yaparlar. Ancak eğitim kullanıcılarına zaten sınırsız bulut kredisi verildiği için, bu satınalma (purchase) işlemi hiç bir ücret ödemeden tamamlanır. 

Üretken Tasarım Nasıl Öğrenilir?

TÜRKÇE: Autodesk Generative Design Eğitim Serisi (Tasarım ve Teknik)
TÜRKÇE: Eğitim serisi için destekleyici doküman
İNGİLİZCE: Introduction to Generative Design (Autodesk Design Academy)
İNGİLİZCE: Generative Design for Additive Manufacturing (Autodesk Design Academy)