Autodesk Eğitim Hesabı Açma

Aşağıdaki kılavuz bir Autodesk eğitim hesabının nasıl açılacağını adım adım anlatmaktadır.

Autdesk ürünlerini kullanamaya başlamak için aşağıdaki üç ana aşamayı tamamlamanız gerekmektedir. Normal koşullarda bu işlemlerin tamamı 10 dakikadan daha kısa sürede tamamlanabilmektedir.

A) Autodesk Hesabınızı Oluşturmak

B) Öğrenci/Eğitimci Kimliğinizi Doğrulamak

C) Hesabınız İçin Ürün Erişimi Almak

Ek 1: İki Adımlı Doğrulama Ayarları

Ek 2: Okul Adı Eklemek


A) Autodesk Hesabınızı Oluşturmak

1. Kayıt işlemine aşağıdaki adreste bir Autodesk hesabı oluşturarak başlayın. Daha önce hesap açmadıysanız, “ŞİMDİ BAŞLAYIN DÜĞMESİ” seçeneğine basın.

www.autodesk.com.tr/education/edu-software/

2.“Eğitimdeki rolü” alanında uygun profili seçin: “Öğrenci”, “Eğitimci”, “Okul BT Uzmanı” veya “Tasarım Yarışması Akıl Hocası”

Zaten bir Autodesk hesabınız varsa, “OTURUM AÇIN” seçeneği ile giriş yapabilirsiniz.

3.Ad, soyad ve e-posta adresi bilgilerinizi girin ve Autodesk hesabınız için bir şifre belirleyin.

Önemli: Girdiğiniz ad ve soyadın, daha sonra kimlik doğrulama için göndereceğiniz belgedeki ile birebir aynı olmasına dikkat edin. Aksi halde kimlik doğrulama işleminiz başarısız olacaktır. 

Size ait herhangi bir e-posta adresi ile kayıt olabilirsiniz. Okulunuzun verdiği veya kişisel e-posta adresinizi kullanabilirsiniz.

Onay kutucuğunu seçin ve “HESAP OLUŞTURUN” düğmesine tıklayın.

4.Yukarıdaki adımları tamamladığınızda, kayıtta kullandığınız e-posta adresinize doğrulama mesajı gönderilecektir. Mailinize gelen mesajın içinde yer alan linke tıklayarak e-posta adresinizi doğrulayın.

Ardından ekranda “Hesap Doğrulandı” mesajını göreceksiniz.

5. Tamamlandı mesajından sonra Autodesk sizi tekrar Eğitim Sayfasına yönlendirecektir. Burada “Eğitim Amaçlı Erişim Elde Etme” butonuna tıklamalısınız.

 

 

6. Bu adımda hesap ve okul bilgilerinizi doldurmalısınız. Okul adı ve adres yazmaya başladığınızda ad ekranda belirecektir. Tüm bilgileri tamamladıktan sonra “DOĞRULA” butonuna tıklamalısınız. Eğer okulunuzun adı listede çıkmazsa “Okulumu bulamadım seçeneğini tıklayıp, Ek 2) Okul Adı Eklemek aşamasındaki adımları takip ederek okulunuzun sisteme eklenmesini talep edebilirsiniz.

Önemli: Girdiğiniz kimlik ve okul bilgilerinin, daha sonra kimlik doğrulama için göndereceğiniz belgedeki ile birebir aynı olmasına dikkat edin. Aksi halde kimlik doğrulama işleminiz başarısız olacaktır. 

ÖĞRENCİLER İÇİN : Son aşamadaki mezuniyet tarihi bölümüne tahminen ne zaman mezun olacağınızı girebilirsiniz (istatistik amaçlıdır).

 

 


B) Öğrenci/Eğitimci Kimliğinizi Doğrulamak

9. Doğrula seçeneğine tıkladığınızda aşağıdaki ekran karşınıza çıkacaktır. Autodesk eğitim lisanslarına ücretsiz erişim edinmek isteyen öğrencilerin ve eğitimcilerin bir belge ile kimliklerini doğrulaması gerekmektedir. “BELGE YÜKLE” seçeneği ile belge yükleme adımına geçiş yapabilirsiniz Doğrulama süreci hakkında daha detaylı bilgi şu sayfada mevcuttur.

10. Yukarıdaki adımlarda girmiş olduğunuz ad ve eğitim kurumu bilgilerini tekrar kontrol edin. Buraya girilen bilgiler ile sağlayacağınız belgedeki bilgilerin birbirini tutması gerekmektedir. Aksi halde başvurunuz geri çevrilecektir.

Bu adımda öğrenci/eğitimci olduğunuzu kanıtlayan bir belgeyi yükleyin. Mutlaka tarih içermesi gereken bu belge şunlardan biri olabilir:

  • Öğrenciler için şunlardan biri : Kayıt veya ücret makbuzu, not dökümü (transkript), okul tarafından verilen onay belgesi, okul kimliği, e-devlet sitesinden alınan öğrencilik belgesi.
  • Eğitimciler için şunlardan biri : Okul tarafından verilen onay belgesi, e-devlet veya MEBBİS’den alınan görev belgesi,Önemli:  Yüklenecek belgenin mutlaka güncel tarih içermesi gerekmektedir.

 

11. Belgeyi yükledikten sonra başvurunuz SheerID firması tarafından değerlendirilecek ve kısa süre içinde yanıt verilecektir. Başvurunuz olumlu yanıtlandığında aşağıdaki gibi bir onay e-posta mesajı alacaksınız. “Ürün Al” seçeneğiyle bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

NOT: Eğer başvurunuz hatalı olduğuna inandığınız bir şekilde geri çevrilirse, Yardım için customerservice@sheerID.com adresinden doğrulama hizmeti sağlayıcımız SheerID ile iletişime geçebilirsiniz, Autodesk hesap bilgileriniz, okul bilgileriniz ve yüklediğiniz belgeyi mail içeriğine eklerseniz, probleminiz kısa sürede giderilecektir.


 

C) Hesabınız İçin Ürün Erişimi Almak

Bu aşamaya geldiktan sonra istediğiniz Autodesk ürününün lisansına ve kurulum dosyalarına erişebilirsiniz. Bu süreç aşağıda Fusion 360 örneği ile anlatılmaktadır.

13. Yeni hesabınız ile Fusion 360 lisansına erişmek için bu aşamada tek adımlık erişim işlemini gerçekleştirin. Fusion 360 kutucuğunda önce “Ürünü Edinin” ardından “ERİŞİM” düğmelerine tıklayın.

Not: Erişim sağladığınız tüm lisansları ve kullanım durumunuzu daha sonra Autodesk Account sayfasından yönetebilirsiniz.

 

 


Ek 1) İki Adımlı Doğrulama Ayarları

22. Eğer iki adımlı doğrulama kullanmak isterseniz, accounts.autodesk.com sitesinden profilize girip, güvenlik ayarları menüsünden tercihinizi değiştirebilirsiniz.

23. İki Adımlı Doğrulama iki farklı yöntemle yapılabilir: Akıllı telefonlar için ücretsiz “Duo Mobile” uygulaması ile veya SMS yolu ile.

NOT: İki adımlı doğrulama koduna sms ile erişimde problem yaşandığı için problem giderilene kadar iki adımlı doğrulamayı Duo Mobile uygulaması ile yapmanız önerilir. Veya iki adımlı doğrulamayı aktif etmeden çalışmaya devam edebilirsiniz.

Eğer Duo Mobile kullanmak isterseniz, önce ücretsiz uygulamayı akıllı telefonunuza yükleyin. Ardından Autodesk Account sayfasında size özel olarak üretilen kare kodu telefonunuzdaki Duo Mobile uygulaması ile okutun. Böylece telefonunuz ile Autodesk hesabınız arasında bağlantı kurulmuş olacaktır.

Ek 2) Okul Adı Eklemek

Okuduğunuz veya çalıştığınız eğitim kurumunun adını sistemde bulamıyorsanız, okulunuzun listeye eklenmesini talep edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin.

24. Okulunuzun adı olası farklı yazım şekillerini denemenize rağmen listede belirmiyorsa, Buradan SheerID üzerinden okul ekleme talebinde bulunabilirsiniz:

Önce okulunuzun web sitesinin adresini girin, yine bulunamazsa “Okul ismi” alanına ismini yazın. Eğer okulunuz listede varsa, “Uygun Olan Okullar” başlığının altında ismi belirecektir. Okulun üstüne tıklayarak doğrulama sürecine devam edin. Eğer okulunuz listeye henüz dahil olmamışsa, aşağıdaki gibi “Hiçbiri” yazısı çıkacaktır. O zaman okulu adını göndermek için “Talebinizi tamamlayın” linkini tıklayın.

26. İsim, Soyadı ve e-posta bilgilerinizi girerek formu gönderin. Aşağıdaki gibi bir teyit ekranı göreceksiniz.