3B Tasarım ve Mühendislik Araçlarına Ücretsiz Erişim

Sahip olduğu ileri teknoloji ve kapsamlı eğitim programları ile, geleceğin mühendis, tekniker, mimar, tasarımcı ve dijital sanatçılarının yetiştirilmesine katkı sağlayan Autodesk, Türkiye’de eğitime destek olmak ve genç nesillerin yeni teknolojiye erişimini sağlamak amacıyla, profesyonel ürünlerinin tam sürüm akademik lisanslarını eğitim kurumlarına, öğrenci ve öğretmenlere ücretsiz olarak sunmaktadır.

Öğrenciler ve Öğretmenler

Öğrenciler ve öğretmenler, Autodesk Eğitim Topluluğu sitesine kayıt olarak profesyonel Autodesk ürünlerinin tam sürüm öğrenci/öğretmen lisanslarını ve kurulum dosyalarını indirebilirler. Yine bu sitede yer alan linklerden Autodesk öğrenme kaynaklarına erişebilir ve kendi projelerini dünyanın dört bir yanındaki öğrenci ve eğitimcilerle paylaşabilirler.

Eğitim Kurumları

Eğitim kurumları, Autodesk Eğitim Topluluğu sitesine kayıt olarak, Autodesk ürünlerinin kurumsal akademik lisanslarına erişebilirler. Bu site üzerinden Autodesk yazılımlarının tam sürüm akademik lisanslarına ve kurulum dosyalarına erişim sağlanmaktadır. Kuruma ait bilgisayarlarda kullanmak üzere, 1.250 makineye kadar kurulabilen “çoklu bağımsız lisans” ve 3.000 anlık kullanıcıya kadar destekleyen “ağ lisansı” seçenekleri mevcuttur.

Autodesk 360 Bulut Servisleri

Öğrenciler ve öğretmenler, profesyonel yazılımlarının yanı sıra, belirli Autodesk 360 bulut servislerini de eğitim amaçlı olarak ücretsiz kullanabilirler. Bunlar arasında yeni nesil tasarım platformu Fusion 360 ile sunulan bulutta simülasyon ve render araçları ile ReCap Photo ve Autodesk Cloud Rendering sayılabilir.

Akademik Lisans Tipleri

Autodesk Eğitim Topluluğu sitesinde iki tip lisans bulacaksınız: Öğrenciler ve öğretmenler için sağlanan bireysel akademik lisanslar ile üniversiteler, okullar için sağlanan kurumsal akademik lisanslar.

Bireysel akademik lisanslar:
Sadece öğrenci/öğretmenlerin kendi bilgisayarları içindir ve en fazla 2 bilgisayara kurulabilir.

Kurumsal akademik lisanslar:
Okulun sahip olduğu laboratuvarlar vb içindir ve iki farklı türde olabilir:

  • Çoklu bağımsız lisans (Multi seat standalone license):
    Çoklu bağımsız lisans ile aynı seri numarasını kullanarak 1,250 makineye kurulum yapabilirsiniz. Her makinenin aktivasyonu Internet üzerinden arı ayrı yapılır.  İlave lisans sunucusu gerektirmediğinden Bu lisans tipini kullanmanızı öneririz.
  •  Network lisansı
    Network lisansı ile 3,000 makineye kadar kurulum yapabilirsiniz ancak bilgisayarlarla aynı yerel ağda yer alan bir Network Lisans Sunucusu kurmanız gerekecektir, çünkü makinelerdeki lisansların aktivasyonu bu yerel lisans sunucusu üzerinden gerçekleşir.

Kurumsal akademik lisansların elde edilmesine ilişkin bir makale aşağıdadır:

Makale : Download and Install for Educational Institutions

 

Uygunluk

Autodesk Eğitim Topluluğu’na katılmak için geçerli Kullanım Şartları’nı (İngilizce) kabul etmeniz ve bunlara uymanız gerekir. Ayrıca bir öğrenci veya akademik çalışan olmalısınız.

Daha fazla bilgi (İngilizce)