Geleceğin mimarları DesignNext 2015’te yarıştı

Geleceğin profesyonelleri olan mimarlık, mühendislik ve tasarım öğrencilerinin dijital tasarım yetkinliklerini geliştirmelerini sağlamak ve onları daha iyi bir geleceğe ilişkin özgün tasarımlar üretmeye teşvik etmek amacıyla düzenlenen Autodesk DesignNext Ulusal Öğrenci Tasarım Yarışması sonuçlandı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışmada “Mimari tasarım” alanında Türkiye genelinde 24 üniversiteden toplam 55 proje “Kamuya açık kişisel tasarım ve imalat merkezi” tasarımları ile mücadele etti.

Birincilik Ödülü’nü Sevda Kütük, Merve Yaşar ve akademik danışmanları Ebru Can’dan oluşan Gazi Üniversitesi ekibi kazandı. Ekip, Ankara’da daha önce Maltepe Havagazı Fabrikası’nın bulunduğu bölgede, modüler atölye birimlerinden oluşan ve öğrencilerin her zaman kullanabileceği bir merkez tasarladı. İkincilik ödülü Mahmut Maksut Ünal, Abdullah Bozkuş ve akademik danışmanları Prof. Dr. Ömür Barkul’dan oluşan Yıldız Teknik Üniversitesi ekibinin olurken, üçüncülüğü Melih Tokaş, Ayça Gülben Sapaz ve Akademik Danışmanları Yrd. Doç. Dr. Mehmet Koray Pekeriçli’den oluşan Orta Doğu Teknik Üniversitesi ekibi aldı. Ayrıca beş proje mansiyona layık görüldü. Ödüller, 31 Ocak’ta Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması (UMÖB) kapsamında Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde gerçekleşen Autodesk DesignNext 2015 ödül töreninde sahiplerini buldu. Yarışmada dereceye giren ekipler toplam 25.500 TL tutarında maddi ödül kazandı.

1_668838-gorsel-2400px

Kazanan ekip Mart ayında Singapur yolcusu

Birinciliğe layık görülen Gazi Üniversitesi ekibi, maddi ödülün yanı sıra, 21-25 Mart 2016 tarihleri arasında Singapur’da düzenlenecek olan Autodesk Panorama Uluslararası Öğrenci Tasarım Etkinliği’ne katılma şansını yakaladı. Panorama Uluslararası Öğrenci Tasarım Etkinliği, Autodesk’in her yıl ulusal yarışmalarda birinci olan ekipleri davet ettiği uluslararası bir eğitim kampı. Kampa katılan öğrenciler, burada dünyanın farklı noktalarından gelen ekiplerle birlikte çalışma, teknoloji bilgilerini paylaşma ve Autodesk mentorları ile akademik uzmanlardan kılavuzluk alma fırsatı buluyor.

Autodesk DesignNext 2015 Ulusal Öğrenci Tasarım Yarışması hakkında daha fazla bilgiye www.designnext.org adresinden ulaşabilirsiniz.

 Jüri değerlendirme raporu ve projeler 

 Ödül töreninden kareler